Arnavutluk için EURO 2024! Tersi pistir

Balkan temsilcisi elemelerde bulunduğu grubu Çekya ve Polonya’nın üzerinde bitirerek sürprize imza attı. Sekiz maçta on beş puan topladılar ve tek yenilgilerini Polonya karşısında aldılar. On iki gol attıkları bu periyotun da gösterdiği gibi, iyi zamanlarında dahi maç başına gol ortalaması ancak 1’in biraz üzerinde oluyor ve gerçek anlamda bir savunma takımıdırlar.

Takımın başında da eski bir defans oyuncusu olan, Arsenal ve Barcelona’da forma giydiği dönemlerden hatırlanan Sylvinho bulunuyor. Brezilyalı çalıştırıcının takım üzerindeki etkisi, Arnavutluk’u mevcut durumuna getirdi. Daha önce hiç milli olmamış oyuncuları kadroya katarak bu isimleri uluslararası maçlarda rekabet edebilir hale getirmesi, başardığı bir dizi iş içerisinde en dikkate değer olanlardandı. Herkesin savunma yapması ile çok koşan bir takımda kontrataklara hızlı çıkılmasından da burada bahsedelim.

2016 ve 2024 olmak üzere iki kez UEFA Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan ülke, üçüncü iştirakinde gruptan çıkmak isteyecek. Bu hedefi gerçekleştirme yolunda alacakları bir sürpriz skor bile, grupta sıralamayı etkileyecek bir sonuç yaratabilir ki Arnavutlar’ın futbol sürprizleri az değildir.

FİZİK, MÜCADELE ÇOK KOŞAN TAKIM

Arnavutluk Milli Takımı’ndaki oyuncuların en belirgin özelliği fizik yönünden kuvvetli isimler olmaları, ikili mücadelelerdeki başarıları ve zaman zaman rakiplerini sertlikleriyle yıldırmaları.

Mücadeleden kaçmayan ve çok koşan Arnavut takımı, teknik kapasitesindeki eksikliği bu yönlerini açığa çıkararak kapatmaya ve dolayısıyla rakipleri karşısında belli bir avantaj elde etmeye çalışıyor. Ölüm grubu olarak nitelendirilen grupta rakiplerinin mevcut durumlarındaki zaafları, dirençli bir Arnavutluk karşısında zorlanmalarına yol açabilir.

YILDIZI: KRISTJAN ASLLANI

Inter forması giyen 22 yaşındaki futbolcu, Serie A ekibinde bu sezon şampiyonluğa 23 maçta oynayarak ve bu karşılaşmalarda 1 gol, 2 asist üreterek katkı verdi. Asllani sıklıkla, Hakan Çalhanoğlu’nun sakatlık veya cezası nedeniyle oynamadığı karşılaşmalarda onun yerine oynayarak takıma katkı sundu. Gelecek vaat eden bir isim olarak görülen Arnavut futbolcu milli takımda ise şimdiden as oyuncu kimliğiyle göreve hazır. Sivasspor’daki golleriyle öne çıkan Rey Manaj da, takımın gol yollarındaki önemli ismi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir