Emekli bankacı Müjgan Durmaz ile birlikte 6 kişiye ‘dolandırıcılık’ davası

Tutuklu bankacı Seçil Erzan’ın kurduğu ‘fon’ sisteminin bir benzerinin, bir başka eski bankacı Müjgan Durmaz öncülüğünde kurulduğu anlaşılıyor. Uzun yıllar birçok bankada çalışan Durmaz, Birinci Ordu Komutanlığı içindeki bankada çalışması sayesinde çok sayıda subayın da yatırım danışmanlığını yaptı. Durmaz’ın, özel bankacısı olduğu isimler arasında Yaşar Büyükanıt da bulunuyordu.

Müjgan Durmaz emekli olduktan sonra borsada yatırımlarını değerlendirmeye çalıştı. Durmaz’ın eşi Cevdet Durmaz’ın motor sporları alanında faaliyet göstermesi ise, emekli bankacının; şimdilerde dikkat çeken bir ‘dolandırıcılık’ davasının baş aktörü olmasına vesile olduğu anlaşılıyor.


Müjgan Durmaz, Yaşar Büyükanıt’ın da özel bankacısıydı.

TOPLANAN PARA 200 MİLYON LİRA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan hazırlanan iddianameye göre, Müjgan Durmaz, eşi Cevdet Durmaz, oğulları Emre Durmaz ile Nur Esi, Ekrem Hakan Dinç ve Nikola Çerkezo, şikâyetçi konumdaki 44 kişiden aylık yüzde 8’i bulan kâr payı vaadi ile para toplamakla suçlanıyor. Polisin hazırladığı rapora göre, bu süreçte toplanan para 200 milyon TL. Ancak bu paranın bir bölümü kâr payı olarak ilgili kişilere ödendi. Taraf olan kişilerin zararı ise 70 milyona yakın.


Cevdet Durmaz, eşinin topladığı paralardan haberinin olmadığını öne sürdü.

RALLİ ŞAMPİYONU DA VAR DİŞ HEKİMİ DE
Yüksek kazanç beklentisi ile Durmaz ve beraberindekilere para gönderen kişilerin tamamına yakınının üst düzey gelir grubuna mensup kişiler olduğu anlaşılıyor. Diş hekimi Ali Suat Kesimgil, Coca Cola İçecek’in üst düzey yöneticisi Ali Hüroğlu, ralli şampiyonu Adil Küçüksarı, Burakcan Sohtorik, Derya Angün, Ersun Büyükpınar, Derya Şermin Başal, ralli şampiyonu Burak Sohtorik, Aşkıdil Soyhan, Rıdvan Örküt ile gayrimenkul danışmanı Berrak Sohtorik Örküt ‘sisteme’ para kaptıran isimler olarak dava dosyasında yer aldı.

Tutuklu sanık Nur Esi, hem kendisinin hem yakınlarının parasının battığını ifade etti.

‘BEN KİMSEYE GARANTİ VERMEDİM’
Dosya kapsamında 4’ü tutuklu 6 sanık ise kendilerine yöneltilen ‘dolandırıcılık’ suçlamasının gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Tutuklu sanık Müjgan Durmaz, “Ben kimseye garanti vermedim” diyerek şunları kaydetti: “Parayı göndermelerinin sebebi, borsada değerlendirerek kâr elde etmeleridir. Ama kâr elde etmedim. Bu işten bir komisyon almadım. Borsada para kaybetmenin de mümkün olduğunu onlar da biliyor. Ki müştekilerden bir kısmı bankacı. Ayrıca çoğu, ev alacağını, araba alacağını söyleyerek benden paralarının büyük miktarını hatta daha fazlasını aldı” dedi. Yaşadığı bunalım nedeni ile intihara kalkıştığını belirten Durmaz, “İntihara kalkışmadan önce son para gönderdiğim kişi Hakan Dinç ve Burak’tır (Burak Sohtorik)” diye konuştu.


Nikola Çerkezo ve ralli şampiyonu Hakan Dinç de tutuklandı.

PARAYI BORSADA BATIRDIĞINI SÖYLEDİ
Tutuklu Nur Esi ise, kendisinin de para batırdığını ifade ederek “Kendi paramı ve yakınlarımın parasını yatırım amaçlı verdim ve mağdur edildim” ifadelerini kullandı.

Eşi Müjgan Durmaz’ın, başka kişilerden para topladığı konusunda bilgisi olmadığını öne süren Cevdet Durmaz ise “İntihara kalkışmasından sonra olayı öğrendim. Nur Esi, Burak Sohtorik ve Ekrem Hakan Dinç’in baskı ve tehditle verdikleri paradan yüksek kâr payı istemeleri sonucu parayı yönetemediğini ve borsada batırdığını söyledi” ifadelerini kullandı.


Berrak Sohtorik Örküt de, babası Burak Sohtorik gibi davada şikâyetçi konumda görünüyor.

KAZANCI DUYUNCA PARAYI GÖNDERDİ
Tutuklu sanık Ekrem Hakan Dinç ise, kendisinin elde ettiği kazançtan haberdar olan Ali Hüroğlu ile yeğeni E. U.’nun da Müjgan Durmaz’a para aktarmak istediklerini söyledi. Dinç, başlangıçta 150 bin dolardan 216 bin TL’yi ‘kâr payı’ olarak alan Hüroğlu’nun daha sonra 2 milyon TL gönderdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir