ICRC Saldırısı: AB’den Sivillerin Güvenliği İçin Acil Çağrı

Avrupa Birliği’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB’nin Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ofisine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Borrell, dün yaptığı açıklamada, “AB, ICRC ofisine yönelik bombardımanı ve bu saldırının yol açtığı can kayıplarını kınıyor. Bağımsız bir soruşturma yapılmalı ve sorumlular hesap vermeli. Cenevre Sözleşmeleri çerçevesinde sivillerin korunması önemlidir ve tüm çatışma tarafları buna uymak zorundadır. ICRC’nin insani yardım ve mahkumlara erişim gibi görevlerini güven içinde yerine getirmesi sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

ICRC’den 21 Haziran’da saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “Ağır kalibreli mermiler Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin ofisinin ve konutlarının metrelerce yakınına düştü. Saldırı, aralarında çok sayıda Filistinli meslektaşımızın da bulunduğu, çadırlarda yaşayan yüzlerce yerinden edilmiş sivilin bulunduğu ICRC ofisinin yapısına zarar vermiştir. Bu olay, yakınlardaki Kızılhaç Sahra Hastanesi’ne kitlesel bir yaralı akınına neden olmuş, hastanede 22 ölü ve 45 yaralı olduğu ve başka kayıpların da olduğu bildirilmiştir. Çatışmanın taraflarının yerlerini bildiği ve Kızılhaç amblemi ile açıkça işaretlenmiş insani yardım yapılarının bu kadar yakınından ateş açılması, sivillerin ve Kızılhaç personelinin hayatını riske atmaktadır. Bu vahim güvenlik olayı son günlerde yaşanan birkaç olaydan biridir. İnsani yardım çalışanlarının ve sivillerin hayatlarını riske atan bu olayları kınıyoruz” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir