Özel, Erdoğan görüşmesi için tarih verdi

CHP Lideri Özgür Özel, 21 Mart’ta AYM Başkanlığına seçilen ve 20 Nisan’da görevi devralan Kadir Özkaya’yı makamında ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyaret yaklaşık 1 saat sürdü.Özel ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

‘Yarın görüşmenin günü ve saatini paylaşma imkanımız olacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Halk Partisi’ni ne zaman ziyaret edeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Özel, “Sayın Erdoğan ile gelecek hafta içinde görüşeceğimiz kesinleşti, tahmin ediyorum yarın sizinle görüşmenin günü ve saatini paylaşma imkanımız olacak” diye konuştu.

‘Umarım iki tarafın memnun ayrıldığı bir temas olmuştur’

Özel, Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye dair şunları söyledi: “Ben Sayın Akşener’in yaptığı görüşmeyi son derece kıymetli buluyorum. Daha önce iletişimini yapmadık ama hem bayramda hem Anneler Günü’nde ben Sayın Akşener’i aradım.

Benim Sayın Akşener ile bir temasımın siyasi bir faydasının peşinde olsam o gün iletişimini yapardık. Ama bunlar insani şeyler. İnsanı duygularını kaybeden siyasilerin ülkeye kazandıracağı hiçbir şey yok. Siyaset insan için yapılan bir iştir. Umut ediyorum karşılıklı fayda görülecek ve her iki tarafın da memnun ayrıldığı bir temas gerçekleşiyordur” ifadelerini kullandı.

Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine, “Canı sağ olsun Müsavat Beyin. Biz birlikte çok başarılı çalışmalar yaptık. İYİ Parti’nin geçmiş dönemde de oldu, anlayış gösterdim. Şimdi de ihtiyaç görüyorlar demek ki. CHP ile sertleşmekten ve restleşmekten fayda umuyorlar. Canları sağ olsun. Ben kavga edecek değilim” dedi.

‘AYM’yi fevkalade önemsiyoruz’

Özel, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Biz CHP olarak, kurumsal olarak da ben partinin Genel Başkanı olarak da AYM’nin üzerine titizleniyoruz. AYM’yi fevkalade önemsiyoruz. Bu işin bir tarafı, AYM kelimesinin Türkiye siyaset tarihinde ilk kez CHP’nin ilk hedefler beyannamesinde tartıştığı, sonra da 1961 Anayasa’sına girmiş, bugünkü kazanıma dönüşmüş olan bir yüksek mahkeme olmasıdır.

O yüzden AYM’yi kim değersizleştirirse, bu bazen AYM’nin üyelerinin, bazen kararlarının, bazen siyasilerin, bazen hukukçuların, buradan aslında orta ve uzun vadede kimse karlı çıkmaz. Çünkü AYM, Anayasa’nın güvencesidir. Anayasa toplumsal mutabakattır. Bu sınırlar içinde yaşayan insanların bir mutabakatlarının olduğunun cisme dönüşmüş halidir. Eğer anayasa yoksa düzen yoktur, devlet yoktur. Üzerine varılmış bir mutabakat yoksa kimse devletini çok sevdiğinden, milletini çok sevdiğinden bahsetmesin.”

İlk görüşme 2 mayıs’ta gerçekleşmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özgür Özel arasındaki ilk görüşme 2 Mayıs tarihinde AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşmişti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik görüşmeye dair, “Sayın Cumhurbaşkanımız CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in ziyaretinden memnuniyet duymuşlardır. Olumlu bir havada geçmiştir ziyaret. Cumhurbaşkanımız, diyaloğun devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kendi takvimlerine uygun bir zamanda iade-i ziyaret gerçekleştireceklerdir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir